Polski pisarz, dziennikarz i scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina.

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Doktor nauk humanistycznych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1954–1959 był dziennikarzem „Żołnierza Wolności”. Pracował jako redaktor miesięcznika „Film” i „Kino”. Był często zapraszany do jury festiwali filmowych. Autor cyklicznego programu TVP pt. „W starym kinie”- najdłużej nadawanego programu filmowego w historii polskiej telewizji.

W latach 1972–1976 związany z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, potem przez 6 lat był pracownikiem Wytwórni Filmów „Poltel”. Kieruje Szkołą Mediów Bielskiej Wyższej Szkoły Biznesu i Informatyki. Jest autorem audycji „Odeon Stanisława Janickiego” nadawanych w radiu RMF Classic oraz współpracownikiem Kino Polska, gdzie prowadzi program „Seans w Iluzjonie”, w którym tworzy obszerne wprowadzenia do filmów z lat 20., 30. i 40. XX wieku emitowanych na antenie stacji.
Prezes honorowy Stowarzyszenia „Szlak Braci Polskich”. Otrzymał między innymi wyróżnienie honorowe „Zloty liść” na II Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Retro w Krakowie i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.