Horrory z Korei - Azjatycki Styl Grozy

Horrory z Korei - Azjatycki Styl Grozy
Autor Kamil Wysocki
Kamil Wysocki26.08.2023 | 7 min.

Kino azjatyckie od dawna fascynuje widzów na całym świecie. Wśród wielu gatunków, jakie powstają w Azji Wschodniej, szczególne miejsce zajmuje horror. Filmy grozy z Korei, Japonii czy Tajlandii coraz śmielej podbijają światowy rynek, zdobywając rzesze fanów również w Polsce. Skąd jednak bierze się fenomen azjatyckiego horroru i czym wyróżnia się on na tle produkcji z Zachodu?

Cechy charakterystyczne koreańskich filmów grozy

Korea Południowa ma długą tradycję filmową sięgającą początków XX wieku. Jednak prawdziwy rozkwit przemysłu filmowego nastąpił w Korei dopiero w latach 90. I choć początkowo dominowały tu komedie romantyczne, to stopniowo horror zaczął zyskiwać na popularności. Dziś koreańskie kino grozy przeżywa prawdziwy renesans i jest rozpoznawalne na całym świecie.

Posępny klimat i mroczna atmosfera

Koreańskie horrory wyróżniają się specyficznym nastrojem - mrocznym, posępnym i przytłaczającym. Filmy utrzymane są zazwyczaj w ciemnej, stonowanej kolorystyce, która potęguje uczucie niepokoju. Akcja rozgrywa się najczęściej nocą lub w ponurych, zamkniętych pomieszczeniach. Twórcy budzą grozę poprzez oświetlenie, dźwięk i scenografię.

Inna estetyka horroru

Koreańskie horrory różnią się pod względem estetyki od zachodnich odpowiedników. Są mniej krwawe, za to skupiają się na budowaniu napięcia i tworzeniu tajemniczej, mistycznej atmosfery. Rezygnują z tanich chwytów na rzecz finezyjnego operowania strachem. Groza rodzi się tu z niedopowiedzeń, dwuznaczności i odwołań do lokalnego folkloru.

Charakterystyczni bohaterowie i demony

W azjatyckich horrorach pojawiają się specyficzni bohaterowie i demony, często zaczerpnięci z mitologii Dalekiego Wschodu. Są to m.in. upiory, zombie, duchy zmarłych czy też postacie znane z opowieści ludowych. Obok nich występują też zupełnie nowe, wykreowane na potrzeby filmu bestie. Ich wygląd przeraża nie tyle okrucieństwem, co swoją nienaturalnością.

Najpopularniejsze horrory z Korei Południowej

W ostatnich latach azjatycki, a zwłaszcza koreański horror zdobył status kultowego podgatunku filmowego. Wśród najpopularniejszych i najbardziej wpływowych produkcji z Korei Południowej znajdziemy zarówno nowe hity, jak i ponadczasowe klasyki.

Klasyka koreańskiej grozy

"Salinui chueok" z 2003 roku uważany jest za film, który zapoczątkował nową erę koreańskiego kina grozy. Obraz oparty na klasycznych motywach – nawiedzonym domu i opętanej dziewczyny – zdobył uznanie krytyków i widzów na całym świecie.

Do kanonu horroru z Korei Południowej należy zaliczyć również "Gwoemul" z 2006 roku. Monster movie o gigantycznym potworze atakującym Seul stał się hitem nie tylko w Azji, ale i w USA. Film zarobił ponad 90 mln dolarów na świecie.

Współczesne hity

W ostatnich latach koreański horror reprezentują przede wszystkim 2 produkcje: "Gonjiam: Haunted Asylum" z 2018 o nawiedzonym szpitalu psychiatrycznym oraz "The Wailing" z 2016 opowiadający o serii tajemniczych zgonów w małym miasteczku. Oba obrazy zebrały znakomite recenzje od krytyków i widzów.

Filmy kultowe

Do kultowych produkcji należą horrory: "A Tale of Two Sisters" z 2003 roku, łączący dramat i grozę w opowieści o tajemniczej śmierci młodej dziewczyny oraz kontrowersyjny "I Saw the Devil" z 2010, będący mieszanką horroru, thrillera i czarnego kryminału.

Źródła inspiracji azjatyckiego horroru

Skąd czerpią twórcy azjatyckich filmów grozy i co tak naprawdę przeraża w tych produkcjach? Otóż korzeni strachu należy szukać w mitologii i kulturze Dalekiego Wschodu, które stanowią ważne źródło inspiracji.

Mitologie i folklor Azji

W horrorach często pojawiają się demony, duchy i inne istoty zaczerpnięte z azjatyckich wierzeń, mitologii i folkloru. Są to na przykład japońskie yōkai, koreańskie gwisin, czy też figury z chińskich podań ludowych. Znajomość tych postaci pomaga lepiej zrozumieć specyfikę azjatyckiej grozy.

Buddyzm i taoizm

Na kształt azjatyckiego horroru miały wpływ buddyzm oraz taoizm i związane z nimi wierzenia na temat życia pośmiertnego, karmy czy też natury dobra i zła. Stąd w filmach grozy częste motywy reinkarnacji, zemsty zza grobu czy też demonicznych opętań.

Sztuka inspirowana grozą

Twórcy czerpią inspirację także z rodzimej sztuki, która od wieków penetrowała tematykę strachu i śmierci. Przykłady stanowią japońskie historie o duchach, demoniczne maski teatralne czy mroczne obrazy przedstawiające piekła buddyjskie.

Dlaczego azjatycki horror tak przeraża?

Horrory z Korei - Azjatycki Styl Grozy

Skąd jednak bierze się wyjątkowy, charakterystyczny dreszcz grozy towarzyszący seansom azjatyckich filmów? Otóż horror z tego regionu świata straszy trochę inaczej niż ten zachodni.

Inne rozumienie zła

W Azji zło postrzegane jest jako coś mniej konkretnego, a bardziej mistycznego i tajemniczego. Nie musi ono mieć też wymiaru moralnego czy być karą. Taka filozofia sprawia, że zło w azjatyckich horrorach jest mniej uchwytne.

Strach w ciszy i spokoju

W odróżnieniu od głośnych i dynamicznych horrorów z Zachodu, azjatyckie budzą grozę przez nagłe kontrasty - na przykład straszliwe wydarzenie w upiornym, zwodniczym spokoju. To potęguje uczucie zagrożenia i niepokoju.

Tajemnica zamiast jawnej przemocy

Horrory azjatyckie stawiają na budowanie napięcia i atmosfery tajemnicy kosztem przemocy i efektów specjalnych. Pokazują mniej, a przez to wymagają od widza większej wyobraźni i aktywnego współtworzenia przerażających obrazów w jego umyśle.

Globalny sukces azjatyckiego kina grozy

Horror z Korei, Japonii czy Tajlandii podbił nie tylko Azję, ale zdobył popularność i uznanie na całym świecie. Dziś azjatycka groza to pełnoprawny, wpływowy podgatunek filmowy.

Od niszy do mainstreamu

Jeszcze 10-15 lat temu azjatycki horror kojarzony był z kinem kategorii B i uznawany raczej za egzotykę. Jednak dzięki kilku głośnym produkcjom zyskał status pełnoprawnego nurtu i zainteresowanie szerokiej widowni.

Remake’y i adaptacje

Popularność azjatyckiej grozy obrazuje fakt, że w ostatnich latach powstało wiele zachodnich remake’ów głośnych horrorów z Korei i Japonii. Do kanonu kina grozy na stałe przeszły już takie tytuły jak "The Ring", "The Grudge" czy "Dark Water".

Najsłynniejsze horrory z regionu

Obok wspomnianych już filmów, na szczególną uwagę zasługują "Battle Royale", "Tetsuo", "Audition" czy "Shutter" – produkcje, które na zawsze zmieniły oblicze kina grozy i zapisały się w jego historii.

Podsumowując, azjatycki horror rządzi się swoimi prawami i regułami. Inspirowany odmienną kulturą i filozofią przeraża w sposób, który przypadł do gustu widzom na całym świecie. Koreańskie kino grozy przeżywa obecnie swój złoty wiek i warto bliżej przyjrzeć się tej ciekawej regionalnej odmianie horroru.

Podsumowanie

Azjatycki horror to niezwykle ciekawy i odmienny sposób opowiadania filmowych historii grozy. Czerpiąc garściami z mitologii i sztuki Dalekiego Wschodu, przeraża widza inaczej niż zachodnie kino gatunkowe. Koreańskie produkcje horror stanowią obecnie wizytówkę azjatyckiej grozy, zdobywając uznanie krytyków i widzów na całym świecie. Warto bliżej przyjrzeć się tej interesującej regionalnej odmianie kina, która na stale wpisała się w kanon horroru.

Najczęściej zadawane pytania

Koreańskie horrory cechuje mroczny, posępny klimat, odwołania do lokalnego folkloru i demonologii, inna niż na Zachodzie estetyka grozy oparta na budowaniu napięcia i tajemnicy.

Do klasyków należą "Oldboy", "A Tale of Two Sisters", "Thirst", a z nowszych produkcji "Train to Busan" czy "The Wailing".

Ich inspirację stanowi mitologia Dalekiego Wschodu, wierzenia religijne np. buddyzm, taoizm oraz azjatycka sztuka np. malarstwo, teatr.

Bo koncentruje się na budowaniu atmosfery i napięcia, a nie na brutalności. Pokazuje mniej, przez co widz musi uaktywnić wyobraźnię.

"Ringu", "Audition", "Dark Water", "Pulse", "Ichi The Killer" to absolutna japońska klasyka horroru.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najlepsze Filmy Akcji Dostępne na Netflix
  2. Indiana Jones powraca z przygodą! - Nostalgiczny hit zmiesza Was!
  3. Nie Tylko Anabelle - Demoniczne Lalki w Horrorach
  4. Jak Seriale Utrzymują Napięcie? Tajniki Dobrego Scenariusza
  5. Między Nami Żywiołami - dramat historyczny z mocnym przekazem - polecamy!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kamil Wysocki
Kamil Wysocki

Jestem Kamil Wysocki, i film to moja pasja od dziecka. Na moim blogu przybliżam Ci świat kina i seriali w sposób zupełnie unikalny. Moje recenzje nie tylko oceniają produkcje, ale także ukazują głębsze przesłania i techniczne aspekty filmowej sztuki. Razem ze mną odkryjesz zarówno nowości kinowe, jak i zapomniane skarby popkultury. Nie przegap moich wpisów, jeśli chcesz być na bieżąco z fascynującym światem ekranu!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły