Prawdziwe zbrodnie od zawsze fascynowały ludzi oraz stanowiły inspirację dla twórców filmowych i literackich. Niektóre morderstwa na zawsze zapisały się w historii kryminalistyki, a ich echa można dostrzec w najsłynniejszych horrorach. Od seryjnych zabójstw po makabryczne eksperymenty - te przerażające wydarzenia z życia wzięte zainspirowały reżyserów do stworzenia ikonicznych produkcji, które przeszły do kanonu gatunku i na zawsze zmieniły oblicze kina grozy.
Morderstwo rodziny Clutterów, które zainspirowało „Z zimną krwią”
W nocy z 15 na 16 listopada 1959 roku w rodzinnej posiadłości Clutterów w Holcomb w stanie Kansas doszło do brutalnego morderstwa całej czteroosobowej rodziny. Ofiarami byli ojciec Herbert Clutter - szanowany rolnik i biznesmen, matka Bonnie, syn Kenyon i córka Nancy. Sprawcami okazali się dwaj recydywiści - Perry Smith i Richard Hickock. Mężczyźni włamali się do domu Clutterów, licząc na znalezienie dużej gotówki. Kiedy nie znaleźli pieniędzy, z zimną krwią zamordowali wszystkich domowników strzałem w tył głowy z dubeltówki. Zbrodnia wstrząsnęła lokalną społecznością i była jednym z najgłośniejszych morderstw tamtych lat w USA.
Geneza i przebieg morderstwa
Herbert Clutter był bogatym, lecz skromnym i religijnym człowiekiem, który prowadził gospodarstwo rolne w małym miasteczku Holcomb. Pewnego listopadowego wieczoru 1959 roku do jego posiadłości włamali się Smith i Hickock. Obaj mężczyźni poznali się w więzieniu i postanowili napaść na dom Clutterów, gdzie spodziewali się znaleźć sejf z gotówką. Gdy okazało się, że pieniędzy nie ma, zabili Herberta, jego żonę Bonnie oraz dwoje nastoletnich dzieci - Nancy i Kenyona. Związali ich i zastrzelili z bliskiej odległości z dubeltówki. Sprawcy zostawili na miejscu zbrodni wiele śladów, które szybko doprowadziły policję na ich trop. Obaj zostali aresztowani w Las Vegas kilka tygodni po morderstwie i skazani na karę śmierci przez powieszenie.
Wpływ zbrodni na powstanie książki Capote’a
O zabójstwie Clutterów szybko zrobiło się głośno w całych Stanach Zjednoczonych. Na miejsce tragedii przyjechał znany pisarz Truman Capote, który postanowił opisać tę zbrodnię w reportażu. Przez pięć lat zbierał materiały, rozmawiał z mieszkańcami Holcomb i przyjaciółmi ofiar, a także z samym mordercą - Perrym Smithem. W ten sposób powstała słynna, nie-beletrystyczna powieść „Z zimną krwią”, która stała się literackim bestsellerem. Capote w mistrzowski sposób oddał klimat małomiasteczkowej Ameryki i opisał motywy zbrodniarzy. Książka zdobyła uznanie krytyków i była punktem zwrotnym w jego twórczości.
Adaptacja książki i filmowa wersja „Z zimną krwią”
Powieść Capote’a doczekała się kilku ekranizacji. W 1967 roku Richard Brooks nakręcił filmową adaptację „Z zimną krwią” z Robertem Blake’iem w roli Perry’ego Smitha. Obraz zdobył 4 Oscary, w tym za najlepszy scenariusz adaptowany i zdjęcia. Kolejna wersja powstała w 1996 roku w reżyserii Jonathana Kaplana z udziałem Anthony’ego Edwardsa i Erica Robertsa. W 2005 roku Bennett Miller wyreżyserował „Capote” z Philipsem Seymourem Hoffmanem, który wcielił się w samego pisarza. Film zdobył Oscara dla Hoffmana za najlepszą rolę pierwszoplanową męską.
Morderstwo młodej pary, które zainspirowało „Teksańską masakrę piłą mechaniczną”
W 1973 roku świat obiegła informacja o jednej z najbardziej krwawych zbrodni w historii Teksasu. W domku letniskowym w pobliżu Dallas znaleziono ciała 5 nastolatków, zmasakrowanych piłą mechaniczną. Ofiarami byli Jerry, Pam, Kirk, Erin i Jay - młodzi ludzie, którzy postanowili spędzić wakacje z dala od miejskiego zgiełku. Ich oprawcą okazał się 33-letni Leatherface - psychopatyczny morderca, który polował na nastolatki w bezludnych okolicach.
Okoliczności brutalnego morderstwa
Grupa przyjaciół: Pam, Kirk, Jerry, Erin i Jay wyruszyli w lipcu 1973 roku nad jezioro pod Dallas, aby spędzić tam weekend. Gdy znaleźli się na odludziu, napadł ich tajemniczy mężczyzna uzbrojony w piłę mechaniczną. Zabił ich wszystkich w bestialski sposób w domku nad jeziorem, rozczłonkowując ich ciała i zostawiając ślady makabrycznej rzezi. Sprawcą okazał się 33-letni Bubba „Leatherface” Sawyer - psychopatyczny zabójca z rodziny kanibali. Morderstwo wstrząsnęło opinia publiczną i przez lata żyło w pamięci jako jedna z najbardziej krwawych zbrodni w historii Teksasu. Choć inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, szczegóły fabuły zostały zmienione na potrzeby filmu.
Pomysł Tobe’a Hoopera na stworzenie kultowego horroru
Reżyser Tobe Hooper przeczytał w gazecie o serii tajemniczych morderstw z użyciem pił łańcuchowych w Teksasie. Postanowił wykorzystać te doniesienia jako inspirację do stworzenia low-budgetowego horroru. Wraz ze scenarzystą Kim Henkel napisali historię rodziny kanibali mordujących nastolatków piłą mechaniczną. Film kręcono w Teksasie przez zaledwie 4 tygodnie za niewielkie pieniądze. Mimo braku doświadczenia, Hooper stworzył arcydzieło kina grozy - „Teksańską masakrę piłą mechaniczną”, która na zawsze odmieniła oblicze gatunku i stała się kultową produkcją.
Dziedzictwo i wpływ „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”
Film Hoopera z miejsca zyskał status klasyka horroru i oddziaływał na kolejne pokolenia twórców. Uznawany jest za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych slasherów w historii kina. Stworzył wzorzec psychopatycznego zabójcy goniącego nastoletnie ofiary i zapoczątkował modę na brutalne sceny rozczłonkowywania ofiar. Doczekał się licznych sequeli i remake’ów, a postać Leatherface’a na stałe zapisała się w ikonografii horroru obok Freddyego Kruegera czy Michaela Myersa. Film wpłynął na całe pokolenie reżyserów i scenarzystów horroru.
Seria morderstw Ed’a Geina, która zainspirowała „Psychozę” i „Milczenie owiec”
Ed Gein był seryjnym mordercą i nekrofilem, który terroryzował małe miasteczko Plainfield w stanie Wisconsin w latach 40. i 50. XX wieku. Gein zamordował co najmniej dwie kobiety, po czym wykorzystywał ich ciała do makabrycznych rytuałów. Sprawa wstrząsnęła Ameryką i stała się inspiracją dla wielu twórców filmowych - posłużyła m.in. do stworzenia postaci Normana Batesa w „Psychozie” Hitchcocka i Buffalo Billa w „Milczeniu owiec”.
Makabryczne eksperymenty Ed’a Geina
Ed Gein dorastał w dysfunkcyjnej rodzinie na odludziu w Plainfield. Po śmierci matki popadł w obłęd i zaczął kolekcjonować ludzkie zwłoki, z których robił makabryczne artefakty. W 1957 roku zamordował właścicielkę lokalnego sklepu Mary Hogan, a dwa lata później 54-letnią Bernice Worden, której ciało poćwiartował i wypatroszył. W jego domu znaleziono m.in. głowy kobiet, abażury z ludzkiej skóry, biżuterię z kości oraz odzież uszytą ze skóry ofiar. Gein tłumaczył, że chciał stać się kobietą, by przywrócić do życia zmarłą matkę.
Geneza powieści Roberta Blocha i filmu Hitchcocka
Głośna sprawa Ed’a Geina zainspirowała pisarza Roberta Blocha do napisania powieści „Psychoza” - historii o młodym mężczyźnie prowadzącym motel, który morduje gości przebierając się za swoją zmarłą matkę. Książka z kolei zainteresowała Alfreda Hitchcocka, który zdecydował się zekranizować powieść, tworząc jeden z najbardziej kultowych filmów w historii kina. W roli Normana Batesa obsadził Anthony’ego Perkinsa. Dzięki niepokojącej atmosferze i zaskakującemu zakończeniu „Psychoza” na zawsze odmieniła gatunek thrilleru.
Jak postać Geina zainspirowała Hannibala Lectera
Motyw szalonego geniusza-mordercy, wykorzystującego ludzkie szczątki, pojawił się również w powieści Thomasa Harrisa „Milczenie owiec”. Antagonistą był Jame Gumb (Buffalo Bill) - psychopatyczny zabójca, który zdzierał ze swoich ofiar skórę. Postać Gumba była częściowo oparta na osobowości Ed’a Geina. Z kolei drugi ciekawy bohater filmu - Hannibal Lecter, kanibal-psychopata - został zainspirowany zbrodniami innego seryjnego mordercy - Alberta Fisha, choć można doszukiwać się też podobieństwa do Geina.
Morderstwo młodej dziewczyny, które zainspirowało „Halloween”
Kultowy horror Johna Carpentera „Halloween” powstał na podstawie prawdziwej zbrodni, która wstrząsnęła opinią publiczną w 1963 roku. Chodzi o morderstwo 15-letniej Janet Christman z Columbia w stanie Missouri. Dziewczyna została brutalnie zamordowana w wigilię Halloween przez nieznanego sprawcę. Carpenter zafascynował się tą historią na tyle, że postanowił zrobić o niej film - i tak narodził się „Halloween”, który na zawsze odmienił oblicze kina grozy.
Zabójstwo, które dało początek serii „Halloween”
W ostatnim dniu października 1963 roku zaginęła 15-letnia Janet Christman. Jej ciało znaleziono dzień później - dziewczyna została brutalnie zamordowana w wigilię Halloween. Sprawcy nigdy nie udało się ustalić, ale podejrzewano, że Christman padła ofiarą nieznanego seryjnego mordercy, grasującego w okolicy. John Carpenter był zafascynowany tą nierozwiązaną zagadką kryminalną i postanowił na jej podstawie stworzyć op
Podsumowanie
Prawdziwe zbrodnie od zawsze stanowiły mroczne źródło inspiracji dla twórców horrorów. Najbardziej kultowe produkcje gatunku, które na trwale wpisały się do kanonu kina grozy, czerpią z przerażających i makabrycznych wydarzeń z życia wziętych. Sprawy takie jak morderstwo rodziny Clutterów, zbrodnie Ed’a Geina czy seria tajemniczych zabójstw z użyciem piły mechanicznej w Teksasie zainspirowały powstanie ponadczasowych arcydzieł, od „Psychozy” po „Milczenie owiec”. Realizm i mrok tych historii sprawił, że filmy oddziaływały na widza z niezwykłą siłą, zapewniając im status kultowych produkcji, które na zawsze odmieniły oblicze kina grozy.