Czeremszyna

Mówią o sobie „Podlaska Hodowla Muzyki Żywej”. To aktualnie jeden z najlepszych najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Został założony w 1993 r. z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk w ośrodku kultury niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu przy granicy z Białorusią.

 

Powstanie i historia zespołu jest pozytywnym przykładem na to, jak sukcesywną i wytrwałą pracą można osiągnąć poziom artystyczny i wykonawczy umożliwiający koncerty na najlepszych scenach festiwalowych muzyki folk na świecie.

O początku powstania zespół Czeremszyna jest wierny repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków – z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia, pogranicza polsko – białorusko – ukraińskiego. Te muzyczne pozostałości po wielonarodowym tyglu kulturowym Kresów Rzeczypospolitej zostały przez zespół dostosowane do współczesności, a następnie przekształcone w rozbudowane i tryskające autentyczną energią utwory.

Atutami zespołu są: różnorodny repertuar, bogate instrumentarium, wielogłosowe wykonania, dbałość o wygląd sceniczny i profesjonalne podejście do występów.

Przez ponad 25 lat swojego istnienia zespół Czeremszyna wystąpił na setkach scen koncertowych w Polsce i na świecie. Ćwierć wieku doświadczenia sprawia, że jest to jedna z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych koncertowo grup folkowych, będąca na swój sposób ambasadorem polskiej kultury w Europie i na świecie.

Jacek Kowalski pieśniarz

Historyk sztuki, poeta i pieśniarz. Tłumacz literatury starofrancuskiej na język polski. Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Profesor nadzwyczajny w Zakładzie Historii Sztuki Średniowiecznej. Stopień doktora uzyskał w 1998 roku. Publikował między innymi w „Artium Quaestiones”, „Pamiętniku Biblioteki Kórnickiej”, „Christanitas”, „Polonia Christana”, „Naszym Dzienniku”. Autor kilkudziesięciu książek naukowych i popularnonaukowych.
Jest laureatem XXIV Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Ma własny repertuar wzbogacony o dawne pieśni polskie.

Przełożył też powieść „Clisson i Eugenia” autorstwa Napoleona Bonaparte. W twórczości własnej często nawiązuje do poezji sarmackiej. Występuje przed miłośnikami muzyki dawnej, piosenki autorskiej, pieśni patriotycznych, rekonstruktorami.

Można go usłyszeć między innymi podczas rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem, Pól Chwały w Niepołomicach czy na Maju z Muzyką Dawną we Wrocławiu.

Noc Gwiazdy

To opowieść o życiu Poli Negri – legendzie kina, artystce wielkiego formatu, która mimo talentu, wielkiej sławy i bogactwa  nie potrafi poradzić sobie ze skrywanymi uczuciami, przeżyciami i strachem. Poli Negri towarzyszy przyjaciółka Paola Loebel, która stara się znaleźć rozsądne, czasem wymijające odpowiedzi pytania, które otaczają wielką  aktorkę. Rzecz dzieje się w berlińskim apartamencie hollywoodzkiej gwiazdy, w ciągu jednej nocy 1938 roku. Czy ta noc odmieni życie którejś z kobiet, przekonacie się Państwo, oglądając spektakl.

Justyna Świeńczyłło – polska aktorka teatralna i telewizyjna. Aktorka Teatru Powszechnego w Warszawie, współtwórczyni Teatru Kamienica. Jest jedną z bohaterek książki „Optymistki”.

Marzena Trybała – Występowała w Teatrze Narodowym, Teatrze Polskim, później Teatrze Ateneum. Zdobyła między innymi nagrodę aktorską na  XXXIII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Występowała w Teatrze Narodowym, Teatrze Polskim i Teatrze Ateneum.

 

Magdalena Warzecha

Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Od końca lat 90′ działa w zespole Teatru Narodowego. Była też aktorką Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie.
Współpracowała między innymi z Teatrem Dramatycznym, Teatrem Montownia, czy Teatrem na Woli. Można ją było oglądać również na scenie lubeleskiego Teatru Provisorium oraz Teatru Polskiego Radia Telewizji Polskiej.

Jest laureatką zespołowej nagrody aktorskiej w III Ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej za przedstawienie pt. „Spacerowicz Walsera” w reżyserii Igora Gorzkowskiego. W programie jej tykocińskiego występu są utwory Zbigniewa Herberta. Spektakl „Trzeba śnić cierpliwie” wykonany podczas Akademii Kresów powstał w oparciu o wiersze wielkiego poety. Artystce będzie towarzyszył Serhej Ohrymczuk

 

Marian Opania

Fascynacja twórczością takich artystów jak Jacques Brel, Marian Hemar, Włodzimierz Wysocki, Wojciech Młynarski, Bułat Okudżawa zaowocowała recitalem niezwykłych piosenek jak m.in „Cukierki dla panienki”, „Piosenka starszych kochanków” J. Brela, „Modlitwa” B. Okudżawy, „Tyle jest miast” M. Hemara, „Nieśmiały monolog” M. Wolskiego, „Bridż” A. Słonimskiego.

Artysta wykonuje także utwory śpiewających poetów: Leonarda Cohena i Jaromira Nohavicy z ostatniego spektaklu muzycznego wyreżyserowanego przez Mariana Opanię pt. „Cohen – Nohavica”.

Tykociński Teatr Amatorski

Tykociński Teatr Amatorski ze swoją ponadstuletnią tradycją bawi, uczy i przybliża kulturę pokoleniom mieszkańców Tykocina i nie tylko. Reaktywowany w 1985 roku działa nieprzerwanie do dziś. Teatr przedstawia sztuki nawiązujące do klimatu XIX-wiecznych i przedwojennych teatrów prowincjonalnych i wędrownych. Głównym nurtem działalności Teatru jest przywracanie pamięci o minionych czasach i zdarzeniach z historii Tykocina i ukazywanie bogactwa tradycji dawnej Rzeczypospolitej na przykładzie dziejów Podlasia, ale także odwoływanie się do współczesności i szeroko pojętej tematyki obyczajowej, pokazującej Tykocin współczesny. Całkowicie wyjątkowy jest skład zespołu, który charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem wiekowym aktorów. Podczas Tykocińskiej Akademii Kresów zespół zaprezentuje nowy repertuar, napisaną przez Ryszarda Matusiewicza, a wyreżyserowaną przez Marcin Kwiatkowskiego sztukę: „Rozmowy z Panią Mortis”.

Strona na Facebooku:
https://www.facebook.com/Tykoci%C5%84ski-Teatr-Amatorski-102322754680535