Jedna z najciekawszych aktorskich osobowości polskiej sceny ostatnich pięćdziesięciu lat. Jego kreacje w filmach Andrzeja Wajdy przyniosły mu międzynarodowy rozgłos.

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Jako student grał w Teatrze STU, później w krakowskim Starym Teatrze. Jego debiutem była „Klątwa” Stanisława Wyspiańskiego reżyserowana przez Konrada Swinarskiego.
Na współpracę z Andrzejem Wajdą przyszedł czas w 1971 roku. Ich pierwszą realizacją teatralną były „Biesy” według Fiodora Dostojewskiego.

Artyści formatu Gustawa Holoubka uznali go za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 roku, po Piotrze Fronczewskim i Andrzeju Sewerynie. Międzynarodową sławę przyniosła mu rola Moryca Welta w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Wystąpił również w jego „Weselu”. Grywał na scenach francuskich i londyńskich. Był wielokrotnie odznaczany i nagradzany za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury i sztuki.

Na ekranie debiutował w bułgarskim serialu „Proizszestwia na Sljapata ulica”. W filmie polskim natomiast zagrał w „Twarzy anioła”. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach polskich, francuskich i w produkcjach międzynarodowych. Zagrał m.in. tytułową rolę w „Diable” Andrzeja Żuławskiego, rolę Mieszka I w „Gnieździe” Jan Rybkowskiego, doktora Marglewskiego w „Szpitalu przemienienia” Edwarda Żebrowskiego, dyrektora cyrku w „Arii dla atlety”. Nagrywał także dla Teatru Polskiego Radia.
Za swoją działalność otrzymał między innymi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi oraz Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia aktorskie w teatrze i filmie